نسل استفراغ و سوژه‌ی استفراغ

نسل استفراغ و سوژه‌ی استفراغ
31 شهریور 1400
45 بازدید

ک ب نیوز_ در زبان گیلکی، ما به استفراغ می‌گفتیم انقلاب. در خردسالی با این‌ واژه آشنا شدم و آن‌ موقع هنوز مفهوم سیاسی‌ انقلاب، عمومی نشده بود. بعدها وقتی سیزده‌ساله شدم، انقلاب شد و معنای جدیدی از کلمه‌ی انقلاب فهمیدم.

در زبان گیلکی، ما به استفراغ می‌گفتیم انقلاب. در خردسالی با این‌ واژه آشنا شدم و آن‌ موقع هنوز مفهوم سیاسی‌ انقلاب، عمومی نشده بود. بعدها وقتی سیزده‌ساله شدم، انقلاب شد و معنای جدیدی از کلمه‌ی انقلاب فهمیدم.

انقلاب به‌طور کلی یعنی تحول اساسی. شاید به همین خاطر بود که وقتی حال کسی بد می‌شد و استفراغ می‌کرد، در گیلکی می‌گفتند انقلاب کرده. من خودم به این معنا چند بار در خردسالی انقلاب کردم. به این حالت در گیلکی “واجاردن” هم می‌گویند.

یکی از دلایل انقلاب یا همان استفراغ، خوراک نامناسب و مانده بود. مثلا از مدرسه‌ی ابتدایی می‌آمدیم و همه در شالیزار مشغول بودند و ما هم از زور گرسنه‌گی غذایی گیر می‌آوردیم و می‌خوردیم و اندکی بعد “انقلاب” می‌کردیم. آن‌موقع هم که برق و یخچال و این‌جور چیزها در خانه‌های روستایی موجود نبود و غذاها به‌سرعت مانده و گندیده می‌شدند.

حالا مخاطب عزیزمان از تتلو و تتلوییسم می‌گوید:

“آقای دکتر! محمدرضا گلزار هنرمندی هست که رفتار ناهنجار آن‌چنانی که در جامعه بازتاب داشته باشه نداشته. من مورد تتلو موندم که در پیج‌اش عملا فحاشی و صحبت‌های ناصحیح و رکیک داره و هزاران هزار نوجوان دیوانه‌وار دوسش دارند”

من در مقام پاسخ عرض می‌کنم که تتلوییسم همانا محصول یک استفراغ فرهنگی است. عصیانی است علیه نوعی تعلیم و تربیت تحمیلی و بالا آوردن خوراک فرهنگی‌‌ای است که به این نسل داده شده. تتلو، ساسی مانکن، و امثال آنان سوژه‌ی استفراغ‌اند و پیروانشان نسل استفراغ‌اند.

خوراک فرهنگی، نامناسب بوده و این‌ها اینک در حال “انقلاب” فرهنگی یا همان استفراغ فرهنگی‌اند. پس ما باید کار خودمان را بکنیم و خوراک فرهنگی ارزش‌مند تولید و عرضه کنیم و در عین حال، بگذاریم نسل استفراغ، استفراغ کند و از این مرحله بگذرد و برای مصرف خوراک مناسب‌تر آماده گردد.

البته لازم است اضافه کنم که علاوه بر کیفیت خوراک، نحوه‌ یا روش خوردن هم بسی اهمیت دارد. وقتی شیوه‌ی خوراک‌دهی، تحمیلی و به‌ویژه تحمیلی‌ تکراری می‌شود، احتمال استفراغ افزایش می‌یابد.

حسن محدثی‌ گیلوایی_ ک ب نیوز

برچسب‌ها:, , , , ,