دهدشت؛ شهر مدیران بی دغدغه و سیاست زده

دهدشت؛ شهر مدیران بی دغدغه و سیاست زده
16 مرداد 1400
137 بازدید

ک ب نیوز_ شهر دهدشت (بلادشاپور) یکی از قدرتمندترین، پیشرفته ترین و مهم ترین شهرهای ایران در زمانه ای نه چندان دور و از زیباترین بناها در عصر طلایی خودش، واقع در جنوب غربی ایران و از پایگاههای مهم حکومت های ساسانی_صفوی به شمار می رفت. هر اندازه جلوتر آمدیم سنگ روی سنگش نماند و تنها یادآور عصر بتن هایی که روی هم گذاشته اند تا نام شهر بخود گیرد.

نام شهرستان: کهگیلویه
شهر؛ دهدشت
تاریخ شهر شدن: سال ۱۳۳۸
جمعیت شهرستان کهگیلویه: بالغ بر ۲۵۰هزار نفر
ک ب نیوز_ شهر دهدشت (بلادشاپور) یکی از قدرتمندترین، پیشرفته ترین و مهم ترین شهرهای ایران در زمانه ای نه چندان دور و از زیباترین بناها در عصر طلایی خودش، واقع در جنوب غربی ایران و از پایگاههای مهم حکومت های ساسانی_صفوی به شمار می رفت. هر اندازه جلوتر آمدیم سنگ روی سنگش نماند و تنها یادآور عصر بتن هایی که روی هم گذاشته اند تا نام شهر بخود گیرد.

بعد از گذشت چندین قرن و با پیشرفت سطح جامعه بشری، تغییر سطوح و نوع و توقعات انسان ها نسبت به زندگی مدرن پیشرفت های بسیاری در ممالک مختلف می بینیم، تحولات عظیم که بانی و سبب را به شیوه مدیریت منابع و مدیریت انسانی صحیح نژادها و کشورهای دیگر ممالک باز می گرداند.

در دهدشت امروز ما هر چه به واپس تر نیز خیره و نگاه می کنیم چنین نشانه هایی به ندرت یافت و شاید هم اصلا یافت نمی شود که یقینا به عدم وجود مدیران با کفایت، سیاست زده،  ناکار آمد و عدم مدیریت صحیح در سطوح ارشد استانی، نمایندگان مجلس، فرمانداران، شهرداران و قریب به اکثر مدیران میانی تا پایین دست شهرستانی باز می گردد.
در عصر حکم فرمایی علم و بازتولید توسعه، مدیران شهر ما در افکار پاره سنگی خود گیر کرده اند؛ علم واژه ای بی معنا و بیگانه با مدیران دهدشتی است که رانت و تصمیمات نابجا و غلط سیاسی یکی را جانشین دیگری می کندـ
تفسیر کلمه علم در بین مدیران دهدشت را باید در سه کلمه خلاصه کرد:
ع= عدم    ل= لیاقت   م=مسئولان
در وهله اول چنان به منصب و. مقام خود ازدواج و چسبیده اند که توانی برای نان آوری مجموعه مدیریت خود و نهایتا شهر نداشته و ندارند و در وهله دوم اگر بودجه ای برا ایشان تحمیل شود و به دست مسئولان برسد، توانایی برنامه ریزژ مناسب برای هزینه کرد و آنکه در کجا استفاده شود را ندارند.
یکی پس از دیگری توسعه را با تشدید و تاکید هجا می کنند اما پس از پایان گنده گویی و مسئولیت هایشان، شهر همان شهری است که وقت آمدن به خود دیده بود.
تغییر سال و ادواری مدیران شهری به جز کاشت حسرت در دل مردم چه التیامی بر زخم های مردم این شهر در دوره های گذشته تاکنون گذاشته است؟
از زمان شهرنشینی دهدشتی ها کماکان دارای یک بیمارستان، یک متخصص چشم، یک اورتوپد، یک متخصص قلب و کلیه و… و زیادی از این صفر و یک های دیگر بوده است.
که این اعداد بسیار ناچیز جوابگوی جمعیت بالای مردم این شهر نبوده است.
سوالات بی شماری ذهن من نوعی تا مخاطبین را بخود درگیر می کند وقتی نمی دانیم مسئول بی سر و سامانی مقطعی، دوره ای و نهایتا دائمی شهر دهدشت.کیست؟ شهر!، شهروند یا مسئولین گذشته یا حال حاضر؟ وقتی همه معتقدند ویرانه ای را در اختیار گرفتیم!
چه کسی مسئول رساندن صفر و یک به اعداد بالاتر از پزشکان و بیمارستان هاست، نه تعویض داوری با طیب زادگان، و تعویض خادمی با نیکخو و نه تعویض هایی که اصولا پاک کردن صورت مسئله است.
پزشکان مجرب می روند،.تازه کار ها می آیند و مردم چون موش آزمایشگاهی در دست و آغوش ناکارآمدان تلف می شوند.
چراهای زیادی در دهدشت و در دل مردم این شهر وجود دارد، به راستی چه کسی مسئول پاسخگویی به این چراهاست؟

آقایان شبکه بهداشت و درمان دهدشت:
_ چرا یک شهروند کارگر دهدشتی برای یک سی تی اسکن یا ام ار ای و یا مداوای خود باید خطرهای جاده و هزینه های سنگین رفتن به شیراز یا اهواز یا یاسوج و حتی بهبهان را به جان بخرد تا که شاید درمان شود؟! چرا که توان و عرضه حفظ نخبگان پزشکی را نداشتید یا توانی برای عرضه امکانات نوین پزشکی را به همشهریانی که هر آنچه دیده و کشیده اند از ناتوانی مسئولین شهری شان برداشت کرده اند.
تمام افرادی که در این شهر فقط ادعای خدمت دارید؛ آقایانی که این افراد را روی کار آورده اید:
– چه کسی در دهدشت مسئول پاسخگویی به حداقل نیاز مردم این شهر می باشد؟
دغدغه و سوالات بی شماری که در اذهان جامعه بی دفاع مردم دهدشت نقش بسته است و به دلیل بی توجهی و عدم پاسخ در دل و ذهن مردم مانده و دیگر خسته از گفتن چند باره آن هستند و آهسته خاک می خورند تا بمیرند!
آینده روشنی که چندین سال است به مردم این شهر وعده داده شده است کی فرا می رسد؟  آیا این روز در تقویمی وجود دارد ، آیا روز آینده می آید؟
چه کسی گوش شنوای این شهر است ؟ شاید هنوز استخدام نشده باشد.
به امید روزی که کسی در دهدشت به خاطر یک آپاندیس ساده یا یا نیش عقرب یا تزریق اشتباه به خطر نیافتد یا جانش را از دست ندهد و به امید روزی که در این عصر جایگاه با ارزشی چون عصر شکوفایی شهر خود داشته باشیم.
به امید آنکه ببینیم دهدشت به همان معنی کلمه اش یعنی شهر محل زندگی، محل سکونت آرامی باشد نه مکان فرار مردم به شهرها و استان های همجوار به قیمت غیربومی که جایگاه اجتماعی بسیار دونی در سایر شهرها داشته باشدـ

ک ب نیوز

امین بیرقدار_ کنش گر اجتماعی

برچسب‌ها:, , , , , ,